hírek

Magyar fotográfia napja – augusztus 29.

Magyar fotográfia napja - augusztus 29.
Magyar fotográfia napja – augusztus 29.

 

Pontosan 10 nappal a Nemzetközi Fotográfia napjához képest ünnepeljük mi magyarok is a saját büszkeségünket a fotográfia oltárán.

2003 óta minden évben ezen a napon a ünnepeljük a Magyar Fotográfia megszületését.

1840. augusztus 29-én előszőr készült Magyarországon nyilvános eseményen fénykép (akkoriban dagerrotípiának hívták) a Magyar Tudós Társaság tizenegyedik nagy gyűlésén. Vállas Antal rendes tag a nemzeti kaszinó Duna felé fekvő termeiben egybegyűlt társaságnak két, olajozás és égetés nélkül, általa készült Daguerre-féle fényképet mutatott be. Ezzel bizonyítva, hogy birtokában van mindannak a tudásnak, amellyel élethű képeket alkothat a világról.

A világ fejlődését alapvetően meghatározó találmány hírét először 1839. január 7-én hozták nyilvánosságra. Közel egy év telt el, amíg a pesti közönség láthatott valódi fényképeket – dagerrotípiákat – a Pesti műkiállításon, 1840 júliusában.

A fényképezés, a valóság minél pontosabb rögzítésének igénye vitte a fényképezés művészetét előbbre. Louis Daguerre és Nicéphore Niépce által kifejlesztett találmányt a francia kormány megvásárolta, majd 1839. augusztus 19-én a világnak ajándékozták, hogy bárki szabadon foglalkozhasson a fényképezéssel. Ez a nap egyben a fotográfia megszületésének napja is.”

A következő évtizedekben rohamosan fejlődött a fotográfiák készítésének találmánya: 1861-ben James Clerk Maxwell bemutatta az első színes fotót, és William Fox Talbot megalapozta  a mai, a sokszorosíthatóságot biztosító negatív-pozitív eljárást.

Néhány a sok világhírű magyar (vagy magyar származású) fotográfusok közül:

  • Robert Capa,
  • André Kertész,
  • Moholy Nagy László,
  • Munkácsi Márton,
  • Brassaï (Halász Gyula),
  • Hoffmann Dezső,
  • Stefan Lorant,
  • Petzval József
Hirdetés:

Írd meg a véleményedet

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Make a review?

7
Your Final Score: 7.0