Canon EOS R teszt
A Canon Magyarország jóvoltából leteszteltük a legújabb fullframe szenzoros, 30 megapixeles EOS R-t. Első ránézésre egy letisztult, pont kellő mennyiségű gombokkal ellátott váz érzetét kelti, és igen nem csalódtunk akkor sem, amikor kézbe vettük. Fogása jó, a markolata kellően széles, így nagyobb kezű fotósok is biztonságban tudhatják a vázat, bár a kisebb kezűeknek lehet kényelmetlen, pont azért mert nem éri el a gombkiosztást. Én a hüvelykujjamat pont jól meg tudom támasztani, és az exponálógomb is kellemesen, erőlködés nélkül kézre áll – akarom mondani ujjra.
A menüje engem megfogott, annak ellenére, hogy másik gyártó rendszeréhez vagyok szokva kb. 5 perc kellett ahhoz, hogy kiismerjem magam rajta (ok még van pár almenü, amit szokni kellene, de a tesztidőszak erre kevés volt). Az érintőképernyő igen hasznos a menüpontok közti ugrálásban, de aki a lépegetős verziót szereti jobban arra is van lehetőség, bár kicsit macerás és lassú. Az EOS R „tapiképernyőjét”, illetve a hozzá rendelt funkciókat nagyon jól eltalálta a gyártó. A Q-Set gomb megnyomása után az LCD-n gyorsan ki tudom választani és módosítani kézzel nyomkodva, vagy (ha letiltottam az érintés vezérlést) a tárcsákkal tekergetve a funkciót. Ha a környezeti fények, vagy a helyzet változik pillanatok alatt tudom módosítani az értékeket, vagy akár a fókuszpontot. Csak megnyomom az LCD-n az ISO-t/ rekeszt / záridőt, vagy amit szeretnék, és a tárcsával beállítom az értéket, nagyon gyors. Szóval megkönnyíti a munkát a „tapiképernyő”, bár azért van egy apró hátránya is (erről később).
A menüben a tárcsákhoz rendelt funkciók beállítása szinte végtelen, mindenki a maga ízlésére alakíthatja azt, hogy mihez-mit szeretne, ami valljuk be sokat segíthet egy fotózás, vagy mondjuk videózás közben. Én a tesztelésre az öt gombra közel 10 féle opciót raktam. Az M-Fn gombra kapásból raktam ötöt, mert van arra lehetőség, hogy az ún. Dual Function-t választva rárakd az ISO-t, WB-t, felvételi módot, és az expokorrekciót. Itt nem ad választási lehetőséget, ezeket ő maga rakja rá, tehát egy csomagként kezeli, ha úgy tetszik előre programozott, de mégse, mert ugye ez csak egy funkciókiosztás, végül is teljesen mindegy a lényeg, hogy felhasználóbarát. Előnye, hogy nem csak 1 lehetőségből választhatsz, hátránya, hogy a program által definiált verziót használhatod, ez van.
A kihajtható LCD számomra akkor hasznos, ha a városban fotózom épületeket, vagy békaperspektívában kell lássam az élőképet, és amire senki nem gondolt szerintem, hogy az ügyfélnek prezentációkor is nagyon hasznos, amikor leteszem az asztalra a gépet, kihajtom a kijelzőt, és maga léptetheti a képeket. Ezt tekinthetjük az ügyfélkiszolgálás és prezentáció új korszakának is, gyanítom kijelzők terén is lesz még bőven fejlődés nem csak pixelszámban, hanem méretben is. Persze ez magával hozza azt is, hogy a váz is nagyobb lehet, de ez egyelőre mind csak az én szerény agyszüleményem, de ha mégis igazam lesz, kérem a jutalékot. :J
Itt jegyezném meg a korábban megemlített problémát az LCD kapcsán, miszerint (már több kollégától hallottam vissza ezt) az orr sok esetben fotózás közben érinti a kijelzőt, és emiatt elmászik a fókuszpont, ami elég idegesítő volt számomra is, pedig nincs horgas orrom, de figyelni erre is lehetetlen, szóval én kikapcsoltam az érintésvezérlést.
Az ISO érzékenység, érzékeny téma nálam, ezért még picikét kitérek rá. Állításánál lehetőség van, hogy manuálisan én állítsam be, vagy Auto ISO-t használva változó fényviszonyok mellett a gép állítsa be, ez például partifotósok / rendezvényfotósok kedvence lehet, mert ez az a terület, ahol tényleg nem lehet eltalálni a megfelelő értékeket. A keletkezett zajt ugyan utólag tudjuk csökkenteni a képszerkesztőben, de törekedjünk a minimális utómunkára. Ha már utómunka… a sima Raw fájl mérete közel 20 mega alsó hangon, de van lehetőség CRAW és/vagy a JPG-vel való kombinálására is. Utóbbi egy minimálisan veszteségesebb forma (mármint a CRAW), de méretben is kisebb az eredeti Raw-val szemben. A különféle fórumokon eltérő a válasz arra vonatkozóan, hogy melyik a jobb, de összességében elmondható, hogy a Canon saját programjával (DPP) tudja leginkább kezelni a kontrasztot, szaturációt, illetve mindent a kép egészére vonatkoztatva. Hasonlítsd össze ugyan azt a képet két képszerkesztővel, a DPP-vel és mondjuk a Lightroomal (sok új nincs a Nap alatt, minden gyártó a saját programját preferálja, és így is van programozva). Lesz különbség a kiexportált kép között, legalábbis ezt mondják azok, akik már ezt megtették. Én kipróbáltam mind a két nyers verziót, és bőségesen elegendőnek találtam a CRAW-t is egy általánosabb felhasználásra. Természetesen értéknövelt munka esetén biztosan másképp kezdek neki a fotózásnak / és az utómunkának is természetesen.
Az EOS R csupán 1 db kártyafoglalatot kapott, amit azért kevésnek érzek egy közel 840.000 forintos váznál, hacsak a parti vagy esküvőfotósokat vesszük alapul, nekik kell a két slot.
A váz objektív nélkül szinte súlytalan, ami azért is örvendetes, mert így akár másodvázként a táskában cipelve egész nap nem húzza le a vállunkat, de a kapott 28-70 mm-es f2 zoom objektív még abba a kategóriába tartozik, ami határeset. Méretében biztosan feltűnő (lásd képek), amikor rápattintod az EOS R-re, mert robusztus mérete csak úgy vonzza a tekintetet. Portrézásra tökéletes és még meg merem kockáztatni, hogy streetfotóra is, amennyiben ezzel a brutál objektívvel el tudunk vegyülni a tömegben.
A tesztelésnél elsőként a kistesót az EOS RP-t kaptam meg, erről itt van egy teszt, az R-t viszont később volt lehetőségem kipróbálni. Összehasonlítva a két vázat elmondhatom, hogy kezelhetőségben talán picivel az RP vezet, annak ellenére, hogy kevesebb a funkciógomb (programozható), viszont nekem jobban tetszett az, hogy mindennek külön megvolt a gombja. Az R gyorsabb (sorozatban is 8fps), kinézetre tök ugyan az /majdnem/ (nyilván nem ez a fő szempont egy közel milliós gépnél :J), és a menüje is barátságosabb, no és persze ne felejtsük el, hogy 30 megapixelen szolgál ki minket, szemben a testvérrel, ami „csak” 26 megapixel. Igen csak 4 MP, de exportnál ez is számít.
A terméket a Canon Magyarország biztosította számunkra tesztelésre. Köszönjük.
Hirdetés: