Kishírek a nagyvilágból
Nem a legjobb hír látott napvilágot a Canontól. A korábban nagy promót kapott, és a frissen bejelentett új EOS R5 és R6 milcek videó rögzítési funkciója eléggé bugosnak mondható.
A Canon saját maga jelezte, hogy e két modellnél erősen melegszik a szenzor elsősorban a 8K videókészítése közben. A jelentés alapján ez a melegedés a full frame szenzor teljes szélességét és bitmélységét kihasználva jelentkezik. A gyártó igyekezett több megoldást is tenni a probléma kiküszöbölésére, többek között magnézium házat használtak a jobb hőelvezetés érdekében, illetve egy “overheat control” feature-t is aplikáltak a rendszerbe, de sajnos ez sem oldotta meg a problémát teljesen, viszont nem akartak a hűtés oltárán veszíteni sem a méretből, sem a súlyból, így jutottak erre a megoldásra …
[irp posts=”15054″ name=”Megérkezett: Canon EOS R5 és R6″]
A lenti kép alapján jól látható, hogy 20 percig tökéletesen bírja a munkát 8K -30 fps-en / és 4K – 120 fps-en egyaránt. Ezt követően jönnek a gondok, hiszen annyira túlmelegszik, hogy már nem használható tovább. Amennyiben be van kapcsolva a fent említett túlmelegedés gátló opció, akkor vélhetően automatikusan kikapcsol, de egyelőre nem tudni mi van, ha ez ki van kapcsolva – tekintettel arra, hogy semmilyen hűtő eszköz nincs a vázba építve, mint pl. a Panasonic S1H-nál.

A táblázat szerint az ideális és folyamatos működést 4K / 30 fps-nél garantálják R5 és R6 esetében is.
Hirdetés:
Mit tehetünk hűtés céljából, ha nem elég a 4K?
- Kapcsold BE az overheat control funkciót
- Kapcsold KI a kamerát a szünetelés idejére
- Használj külső ventilátort …. WOW 😀
- NE rakd ki napozni a vázat, nem segít a hűtésen
Ok, de mi van, ha lehűlt eléggé a kamera?
A következő táblázat azt mutatja, hogy hány percig kell hűteni, és utána mennyi ideig tudsz még videózni.

Nos, sajnos ezekből az látszik, hogy a 8K-nak beharangozott Canon EOS R5 bizony nem bírja a kiképzést, vagyis a 8K az tulajdonképpen 4K kompatibilis, mert az alap, hogy senki nem fog megállni egy forgatás közben csak azért, hogy a szenzort hűtse, ez nonszensz.
Tekintettel arra, hogy a 4K / 30fps az a felbontás, ahol normálisan tudjuk használni mind a két gépet, így érdemes elgondolkoznia azon vásárlóknak, akik videózásra is akarják majd használni a gépet, hogy melyik mellett érdemes letennünk a voksunkat, meg a több százezer forintot. :J
A fentiekre reagálva a Canon már dolgozik a melegedés problémáján. A megfelelő, gyors és egyben költséghatékony megoldás lehet egyfelől a firmware frissítés, de vélhetően ez nem lesz elegendő, így hardware szinten is bele kell nyúlni valószínűleg az R5 és R6-ba. A sajtóbejelentés után az Adorama szerint a második szállítmány jócskán késni fog, ez a jelenlegi információk szerint Novemberre tehető, ebből viszont azt lehet levonni, hogy az a mennyiség, ami most piacon van hamar el fog fogyni, még a túlmelegedési problémák ellenére is. Az R5-R6 tesztet augusztus végén fogjuk csinálni, kíváncsian várjuk.